Wybierz miesiąc

Styczeń – stary rok już za nami i zaczynamy realizować swoje postanowienia noworoczne. W tym roku zatroszczmy się jeszcze bardziej o rośliny w domu i ogrodzie! Już teraz zaplanujmy przyszłe nasadzenia, rozsady, kupno nowych roślin, a także nawozów, które wykorzystamy zaraz po rozpoczęciu wegetacji.

ogrod   OGRÓD

ROŚLINY OZDOBNE
Na bieżąco sprawdzamy stan okryć zimowych roślin mało mrozoodpornych. W razie potrzeby poprawiamy lub uzupełniamy okrycie roślin. Strącamy czapy śnieżne, pod których ciężarem mogą połamać się gałęzie roślin.
W stanie uśpienia możemy rozmnażać niektóre rośliny z tzw. zrazów – zdrewniałych sadzonek. W tym celu ucina się fragmenty pędów o długości 15-20 cm i o grubości ołówka. Zrazy możemy pobrać np. z hortensji bukietowej, forsycji, wierzby, jaśminowca, ligustru, derenia.

PODLEWANIE
W zimie niektóre rośliny cierpią na skutek tzw. „suszy fizjologicznej”, która jest spowodowana niemożliwością pobrania wody z zamarzniętego podłoża. Może to skutkować zamarciem roślin wiosną. Szczególnie narażone na suszę fizjologiczną w tym okresie są rośliny zimozielone, np.: rododendrony, iglaki, a także rośliny uprawiane w pojemnikach. Jeżeli ziemia nie zamarzła i panują dodatnie temperatury, podlewamy zimozielone rośliny.

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE
Jeżeli nie wykonaliśmy wcześniej bielenia pni i grubszych gałęzi drzew, to wykonajmy je w styczniu. Jeśli warstwa wapna zmyła się na skutek warunków atmosferycznych, powtarzamy bielenie. W tym celu używamy wapna do bielenia drzew Agrecol. W rejonach, w których istnieje ryzyko uszkodzeń przez zwierzęta leśne, zabezpieczamy pnie słomą, wiklinową matą lub grubą tekturą falistą. Możemy również posłużyć się specjalnym płynem AROX, odstraszającym kuny i inne dzikie zwierzęta.
W ostatniej dekadzie stycznia, przy dobrej pogodzie (temperaturze powyżej -4˚C), możemy prześwietlić krzewy: jagody kamczackiej, agrestów, porzeczek, leszczyn. Tnąc grubsze gałęzie, zabezpieczamy je maścią ogrodniczą.

SZKODNIKI
Czasami na roślinach możemy zauważyć skupiska jaj szkodników. Usuwanie ich zmniejszy szkody, wyrządzane w sezonie wegetacyjnym. Jeżeli zakładaliśmy opaskę na pnie drzew Agrecol i nie usunęliśmy jej do tej pory, to należy to niezwłocznie zrobić, zanim szkodniki wybudzą się ze spoczynku zimowego.

CHOROBY
Z drzew i krzewów usuwamy porażone, zaschnięte owoce, tzw. mumie.

TRAWNIK
Śnieg na rabatach, a także na trawniku, jest dla roślin pożądany, ponieważ chroni je przed bardzo niskimi temperaturami i zapewnia przyjazną, stałą temperaturę. Nie bez powodu puchową okrywę nazywa się czasem śnieżną pierzynką Śnieg stanowi również barierę ochronną przed mroźnymi wiatrami. W zimie unikajmy chodzenia po trawniku, ponieważ możemy połamać zamarznięte źdźbła lub ubić pokrywę śnieżną, tworząc nieprzepuszczalną dla powietrza barierę. Pod taką warstwą istnieje duże ryzyko pojawienia się na trawniku chorób grzybowych, np. pleśni śniegowej.

NARZĘDZIA OGRODNICZE
Zimą przystępujemy do konserwacji narzędzi ogrodniczych. Wykorzystamy do tego mydło potasowe ogrodnicze Agrecol, które odkaża oraz czyści narzędzia, donice i pojemniki z zanieczyszczeń.

ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE
Regularnie przeglądamy bulwy, cebule i kłącza, przechowywane zimą . Wyrzucamy okazy chore, ponieważ mogą być źródłem zakażenia dla innych roślin.

ROZSADY
W szklarniach lub na parapecie przygotowujemy rozsady wczesnych warzyw: cykorii sałatowej, boćwiny, pietruszki, selera, buraków i cebuli. W domu wysiewamy również nasiona roślin ozdobnych o długim czasie kiełkowania, np. heliotropu.

dzikie_ptaki   DZIKIE PTAKI

Dokarmiając dzikie ptaki w ogrodzie, zyskamy sprzymierzeńców, którzy pomogą nam latem w walce ze szkodnikami. Kto wie, może ptaki zadomowią się u nas na stałe, jeżeli zaoferujemy im specjalnie zbudowane budki dla ptaków? Tylko nie dokarmiajmy ptactwa chlebem! Kupujmy specjalne mieszanki ziaren: słonecznika, lnu, prosa i innych zbóż, które mają dużą wartość energetyczną. Sikorki będą wdzięczne, jeżeli zawiesimy im słoninę, oczywiście nie soloną.

dom   DOM

DOMOWE UPRAWY
Przez całą zimę możemy hodować zieleninę (pietruszkę, koperek, szczypior) oraz zioła, które dostarczą nam witamin. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest własna hodowla kiełków, które są bogatym źródłem witamin, soli mineralnych, węglowodanów, białka i mikroelementów. Więcej o hodowli kiełków przeczytasz w TYM artykule.

PODPĘDZANIE ROŚLIN W DOMU
W doniczkach możemy stworzyć kompozycję z roślin cebulowych, które zakwitną już w lutym. Do podpędzania wykorzystajmy cebule: tulipanów, narcyzów, hiacyntów i szafirków.
Do domu przynosimy poucinane gałęzie krzewów ozdobnych, np.: forsycji, migdałka, tarniny, wiśni i innych, które, podpędzone w wazonie z wodą, wniosą do domu wiosenny klimat.

ROŚLINY DOMOWE
Pamiętajmy o regularnym zraszaniu roślin w domu. W ogrzewanych domach panuje bardzo niska wilgotność powietrza, niesprzyjająca roślinom domowym. Rośliny podlewamy rzadziej i mniejszymi dawkami wody, natomiast wskazane jest ich regularne czyszczenie. Niektóre rośliny myjemy pod prysznicem, inne natomiast nie znoszą wody (czytaj więcej).
Rośliny możemy nawozić specjalistycznym nawozem – Agrecol Zimovit forte – który posiada dawki składników, dostosowane do potrzeb roślin w sezonie zimowym.

SZKODNIKI ROŚLIN DOMOWYCH
W sezonie grzewczym w domach panują idealne, podobne do szklarniowych, warunki do namnażania się szkodników, np. czerwców (wełnowców, tarczników i miseczników). Prowadzimy regularną obserwację roślin domowych i gdy tylko zauważymy szkodniki, stosujemy Naturalny płyn na mszyce i inne szkodniki Agrecol.

Zobacz także:

ogrod   OGRÓD

DRZEWA I KRZEWY
Zabezpieczamy maścią ogrodniczą pnie uszkodzone przez gryzonie oraz miejsca uszkodzone po zimie.

TRAWY OZDOBNE
Pod koniec lutego możemy już przycinać suche kępy traw ozdobnych, które stanowiły ozdobę naszego ogrodu w zimie.

KWIATY CEBULOWE
W ogrodzie pojawiają się wiosenne kwiaty cebulowe, które posadziliśmy jesienią. Z każdym rokiem będzie ich więcej, ponieważ rozmnażają się z cebul przybyszowych.

dzikie_ptaki   DZIKIE PTAKI

Dokarmiamy zwierzęta w ogrodzie. W sklepach ogrodniczych kupujemy specjalne mieszanki ziaren dla dzikich ptaków.

dom   DOM

PRZYGOTOWANIA DO SEZONU
Sprawdzamy stan cebul, karp i kłączy, które przechowujemy. Zgniłe, zarażone wyrzucamy, a pozostałe czekają do wiosny.

Kupujemy wcześniej bulwy begonii i kłącza cann. Pod koniec lutego sadzimy je w doniczkach i stawiamy w domu lub w garażu, w ten sposób przyspieszamy ich wzrost i dzięki temu znacznie wcześniej zakwitną na tarasie lub w ogrodzie.

Przygotowujemy się do zakupu nasion, rozsad i nawozów. Planujemy nasadzenia w ogrodzie i ilość potrzebnych roślin.

WYSIEWY
Siejemy nasiona, przeznaczone na kiełki np. rzodkiewkę, rzodkiew, słonecznik, lucernę, soczewicę, soję, rzeżuchę, brokuł. Można je wysiewać do pojemników wyłożonych ligniną lub do specjalnych kiełkownic. Kiełki to doskonałe źródło witamin, a najlepiej smakują na kanapkach i w sałatkach!

Od połowy lutego wysiewamy do miniszklarenek na parapetach nasiona na rozsadę: kapustę, kalafior, kalarepę, pomidory, sałatę, seler, bób, cebulę i por.

Zobacz także:

ogrod   OGRÓD

Jeśli pogoda pozwala, zdejmujemy zimowe okrycia w postaci włókniny. Na początku możemy robić to tylko w dzień, aby rośliny nie doznały szoku i stopniowo przyzwyczaiły się do panującej temperatury. Rozkładamy ziemię kompostową w ogrodzie. Przygotowujemy grządki do siewu warzyw i kwiatów.

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

W marcu możemy przycinać krzewy i drzewka owocowe takie jak grusze i jabłonie oraz śliwy, pobudzi je to do lepszego kwitnienia (Wideoporanik Agrecol – Przycinanie Gałęzi).

Marzec to najlepszy czas na wykonywanie nowych nasadzeń roślin owocowych z tzw. gołym korzeniem. Rośliny te są jeszcze w stanie uśpienia zimowego, dlatego w tym momencie nie doznają szoku w związku ze zmianą miejsca. Odpowiednie stanowisko pod uprawę drzew oraz krzewów owocowych możemy zapewnić mieszając z glebą organiczny nawóz, np. obornik granulowany.

Na początku marca powinniśmy przyciąć również nasze winorośle, aby stworzyć im dobre warunki wzrostu i plonowania. Po wykonaniu zabiegu rośliny możemy odżywić nawozem do winorośli.

ROŚLINY OZDOBNE

Nawozimy zimozielone krzewy bukszpanów, trzmielin, cisów, mahonii, ostrokrzewów, a także krzewy i drzewa iglaste. Do tego celu używamy nawozów posypowych dedykowanych dla konkretnych roślin jak nawóz do bukszpanów, nawóz do żywopłotów czy nawóz do iglaków. Pamiętamy o wymieszaniu ich z glebą i podlaniu roślin.

Przycinamy róże pamiętając o tym, że inaczej przycina się róże pnące, pienne czy rabatowe. Nie zapominajmy o przycięciu hortensji bukietowych oraz krzewiastych (Przycinanie hortensji). Przycinając o tej porze budleje, zapewnimy im obfite kwitnienie latem.

Usuwamy martwe części bylin, aby zrobić miejsce dla nowo kiełkujących roślin.

TRAWY

Przy sprzyjającej pogodzie w marcu możemy już przystąpić do prac pielęgnacyjnych na trawnikach. Zacznijmy od wygrabienia resztek, które mogły się zgromadzić na nim jesienią i zimą. Najczęściej pod koniec marca przeprowadzamy wertykulację, która polega na usunięciu filcu i obumarłych resztek roślin (ważne, aby wykonać ją przed ruszeniem wegetacji).

Pamiętajmy także o trawach ozdobnych, które należy ściąć. Aby umożliwić trawom szybką odbudowę możemy wzmocnić je nawozem 100 dni do trawników, który świetnie sprawdza się również w uprawie traw ozdobnych.

WYSIEWY I SADZENIE

Przy sprzyjającej pogodzie w drugiej połowie marca wysiewamy nasiona marchwi, pietruszki, jarmużu, szpinaku. Sadzimy cebulę dymkę i czosnek jary.

SZKODNIKI

Zimujące na pniach drzew szkodniki, które chętnie schowały się w specjalnej tekturowej opasce, niedługo będą szykowały się do wyjścia. Dlatego to ostatni moment, żeby opaskę delikatnie ściągnąć z drzewa i spalić.

W tym momencie bardzo łatwo jest zaobserwować miejsce zimowania wielkopąkowca porzeczkowego. Pędy, na których zimuje wielkopąkowiec porzeczkowy mają zdecydowanie większe pączki od pozostałych. Porażone pędy należy usunąć i spalić.

Jeżeli w zeszłym roku zaobserwowaliśmy objawy żerowania przędziorków na naszych roślinach ozdobnych, możemy rozpocząć walkę z tymi szkodnikami, ponieważ już pojawiają się pierwsze stadia rozwojowe. Więcej szczegółów na temat tych groźnych szkodników znajdziecie na portalu Inspiracje Ogrodnicze w artykule: Przędzie przędzę nasz przędziorek…

CHOROBY

Chorobą, na którą należy zwrócić uwagę marcu, jest kędzierzawość liści brzoskwini. Żeby ją skutecznie zwalczyć, działajmy, zanim liście zaczną się rozwijać. Zobacz też artykuł o zwalczaniu kędzierzawości: Kędzierzawość liści brzoskwini – prosty sposób walki z chorobą.

W okresie nabrzmiewania pąków, jeszcze przed kwitnieniem dobrze jest ochronić jabłonie przed parchem, wykonując zapobiegawczy oprysk fungicydami o działaniu układowym – Discus 500 WG, Score 250 EC.

Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej, teraz jest ostatni dzwonek, aby zerwać mumie owoców powstałe na skutek brunatnej zgnilizny drzew.

dom   DOM

ROŚLINY DOMOWE

Pora na przesadzanie roślin domowych, które tego wymagają. Przesadzamy je do doniczek o średnicy większej o 2-4 cm. Jeżeli planujemy częste wyjazdy, a nie mamy w domu osoby, która mogłaby zadbać w tym czasie o kwiaty, warto podczas przesadzania u roślin które lubią wilgotniejszą częstsze podlewania, wzbogacić glebę w Hydrogel, który magazynuje wodę.

ROZSADY

Przygotowujemy w domu rozsady pomidorów, papryki, bakłażana, kalafiora, sałaty do naszego warzywnika. Używamy sterylnego podłoża, przeznaczonego specjalnie do sadzonek. Takie podłoże ma odpowiednie parametry fizyczne – jest przepuszczalne, lekkie i drobne, dzięki czemu nasiona łatwo kiełkują.

W przypadku produkcji rozsady ogórka, pomidora i sałaty warto podlewać obsiane podłoże preparatem Proplant 722 SL – Zwalcza fytoftorozę pomidora i ogórka, który zabezpiecza przed chorobami odglebowymi takimi jak: fytoftoroza i zgorzel zgnilakowa.

Zobacz także:

 

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

ogrod   OGRÓD

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

Początek kwietnia to ostatni moment na cięcia sanitarne oraz prześwietlające drzew i krzewów owocowych, a także sadzenie z „gołym korzeniem”. Sadzić można do czasu, gdy liście są jeszcze w pąkach. Jeżeli rośliny wypuszczają już listki, należy sadzić tylko te z doniczki.

ROŚLINY OZDOBNE

Sezon na sadzenie roślin ozdobnych rozpoczął się na dobre!
Jeżeli jeszcze nie nawoziliśmy roślin, pamiętajmy, aby zrobić to w kwietniu.
Po przekwitnięciu przycinamy niektóre krzewy, kwitnące wczesną wiosną, np. forsycja, migdałek. Ponadto przycinamy wrzosy, żywopłoty, rośliny iglaste, aby nadać im formę.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, obowiązkowo musimy ściąć trawy ozdobne, by mogły wypuścić świeże liście.
Już widać pierwsze wschodzące pędy bylin kępowych tj. funkii, liliowców, rozchodników, piwonii. To najlepsza pora na rozmnażanie tych roślin przez podział. Po wykopaniu z gruntu dzielimy je, rozcinając np. szpadlem.
Kwiecień to także najlepsza pora na przesadzanie roślin w ogrodzie.

ROŚLINY OZDOBNE I DWULETNIE

W tym momencie najlepiej wysiać do gruntu rośliny o małej wrażliwości na niskie temperatury, tj.: bratki, niezapominajki, lewkonie, lwie paszcze i stokrotki.

ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE

Możemy już zacząć wysadzać wprost do gruntu bardziej odporne na niskie temperatury cebule oraz bulwy. Do tych roślin należą: cantendenskia, mieczyk (gladiolus), jaskier, inkarwilla, lilia.
Rośliny bardziej wrażliwe na spadki temperatur sadzimy na razie do doniczek. Dopiero w drugiej połowie maja przesadzimy je do ogrodu. W ten sposób możemy potraktować: begonię, agapanta, dalię, krokosmię, kannę (paciorecznika), zawilca wieńcowatego.

WYSIEWY I SADZENIE

Wprost do gruntu możemy siać rośliny, które są bardziej odporne na wiosenne chłody. Do takich roślin należą: sałata głowiasta i lodowa, marchew, rzodkiew, rzodkiewka, kalarepa, kalafior, brokuł, kapusta włoska, biała i czerwona, cebula, czosnek, por, buraki oraz groch.
Jeżeli wysiejemy rzodkiewkę i sałatę, wkrótce będziemy cieszyć się nowalijkami.
Czas przygotować grunt pod truskawki w ogrodzie. Na początku miesiąca przygotowujemy grządki i pozostawiamy ziemię, żeby osiadła. Po kilku dniach (lub po lekkim ubiciu ręcznym) sadzimy przygotowane wcześniej sadzonki.

TRAWNIKI

Jeśli nie zaczęliśmy jeszcze zabiegów pielęgnacyjnych na trawniku, możemy zabrać się za to w kwietniu. Szczegółowy schemat postępowania znajdziesz w artykule o kompleksowej pielęgnacji trawnika wiosną.

CHWASTY

Zaczynają pojawiać się pierwsze chwasty. Usuwając je mechanicznie, poprzez ręczne wyrywanie lub pielenie, możemy szybko zapobiec dalszemu rozwojowi i rozmnażaniu się chwastów.
W cieplejsze dni możemy pokusić się o chemiczną walkę z chwastami. Na trawnikach możemy wykorzystać herbicyd Starane Trawniki*, aby zniszczyć chwasty dwuliścienne. Do usuwania mchu ze ścieżek i podjazdów można użyć preparatu Randacol 680 EC*, uważając, aby nie opryskać okolicznych roślin.

SZKODNIKI

Ze snu zimowego budzą się już przędziorki. Jak rozpoznać, że zaczęły żerować na naszych roślinach i jak z nimi walczyć? Polecamy artykuł nt. przędziorka.
Zwróćmy też uwagę, czy nie zaczęły pojawiać się mszyce, np. na różach i drzewach owocowych.

CHOROBY

Jeśli co roku występuje na drzewach parch jabłoni i gruszy, już teraz jest właściwy moment na zabiegi przy użyciu preparatu Miedzian 50 WP*. Brunatną zgniliznę drzew pestkowych występującą na czereśni, śliwie i wiśni, zwalczymy preparatem Signum 33 WG oraz Switch 62,5 WG stosując preparat przed i w pełni kwitnienia.

dom   DOM

ROŚLINY DOMOWE

Obserwujmy pogodę. Gdy temperatury będą sięgały 15°C, możemy zacząć wynosić na zewnątrz rośliny, przechowywane przez zimę w domu lub innym chłodnym pomieszczeniu, tj. fuksje, oleandry, oliwniki, palmy. Szkodniki roślin domowych (mszyce, wełnowce, mączliki, miseczniki, tarczniki), wraz z nadejściem wiosny, budzą się do życia. Możemy je zwalczyć stosując Płyn na mszyce i inne szkodniki.
Wciąż można przesadzać rośliny domowe, które tego wymagają. Duże egzemplarze możemy podzielić na mniejsze.

BALKON

W kwietniu możemy już planować roślinną aranżacje balkonu. Rośliny, które zimowały w pomieszczeniach, np. pelargonie, fuksje, można już wysadzić na balkon. Na balkonie możemy również założyć własny ogródek ziołowy, wysiewając nasiona lub kupując gotowe sadzonki ziół.

ROZSADY

W domu lub w szklarniach wciąż możemy przygotowywać rozsady warzyw, które sprawdzą się zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie (pomidory, papryka).

 

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w ogrodzie. Nasze oczy cieszą rośliny ozdobione pięknym kwieciem oraz świeżą zielenią liści.

Pamiętajmy jednak, że mimo iż robi się coraz cieplej mogą wystąpić jeszcze przymrozki. Potocznie zw. „zimna Zośka” czy „zimni ogrodnicy” to terminy od 12 do 15 maja, w których mogą wystąpić gwałtowne spadki temperatur. Dlatego należy bacznie śledzić prognozę pogody i przed spodziewanymi przymrozkami okryć rośliny, które są wrażliwe na niskie temperatury.

ogrod   OGRÓD

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

Wycinamy pędy wybijające z podkładek roślin szczepionych. Brzoskwinie to rośliny, u których można wykonywać jeszcze zabieg cięcia zdrewniałych pędów. Krzewy truskawek dobrze jest wyściółkować, ponieważ wczesne odmiany w niedługim czasie zaczną zawiązywać owoce. Zabezpieczając owoce truskawek przed kontaktem z glebą, ograniczymy występowanie szarej pleśni.

ROŚLINY OZDOBNE

Po ustąpieniu ryzyka przymrozków możemy rozgarnąć kopczyki zabezpieczające krzewy róż przed przemarznięciem.

Po zakończeniu kwitnienia przycinamy forsycje, krzewuszki, tawuły wczesne, porzeczkę krwistą. Usuwamy przekwitłe kwiatostany różaneczników, uważając, aby nie uszkodzić pobliskich pąków. Maj to dalszy ciąg „wprowadzania” nowych roślin do ogrodu. W tym momencie sadzimy rośliny kupowane w doniczkach lub (w przypadku drzew) z bryłą korzeniowa owiniętą jutą. Rośliny iglaste tworzące żywopłoty lub formowane należy regularnie przycinać dla zachowania pożądanego kształtu.
Po tzw. “zimnych ogrodnikach”, możemy zacząć wystawiać na ogród rośliny doniczkowe, które zimowały w naszych domach, np. bielunie (datury).

ROŚLINY JEDNOROCZNE I DWULETNIE

Warto pomyśleć o wzbogaceniu naszych rabat i w puste miejsca wysiać rośliny jednoroczne czy dwuletnie, np. nagietki, chabry, maczki kalifornijskie, niezapominajki.

ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE

Usuwamy zwiędłe kwiaty oraz owocostany narcyzów, krokusów, hiacyntów, tulipanów, cebulic.

Z początkiem maja sadzimy na rabatach rośliny niezimujące w gruncie: błonczatki, eukomisy, galtonie, begonie. Po 15 maja sadzimy do gruntu bulwy lub podrośnięte w doniczkach sadzonki: pacioreczników (kann), agapantów, krokosmii, zawilców wieńcowatych oraz dalii.

WYSIEWY I SADZENIE

Już czas na wysianie lub wysadzenie marchewki, buraczków, sałaty, kapusty, ziemniaków, kukurydzy, fasoli, rzodkwi, brokuła, pora i in. Warzywa ciepłolubne, takie jak pomidory, cukinie, kabaczki czy dynie, wysiewamy pod koniec maja po tzw. „zimnej Zośce”. Rośliny tj. ogórki, pomidory krzewiaste, papryka i oberżyna mają szczególne wymagania cieplne więc sadzimy je do inspektów/pod osłonami. W warunkach wysokiej wilgotności zaczynają się pojawiać ślimaki, chrońmy więc nasze warzywa stosując pułapki na ślimaki. Pamiętajmy o regularnym odchwaszczaniu grządek, aby nasze warzywa nie musiały konkurować z chwastami o wodę i składniki mineralne.

TRAWNIK

Jeżeli pierwsze nawożenie trawnika wykonaliśmy w marcu możemy przystąpić do drugiego w sezonie zasilenia trawnika nawozem wieloskładnikowym. W maju możemy założyć trawnik od podstaw. Zwracajmy jednak uwagę na okresy suszy, ponieważ świeżo wysiane nasiona bardzo źle znoszą niedobór wilgoci w podłożu. Oceniamy ubytki w trawniku i gdy zajdzie potrzeba, uzupełniamy puste place w murawie. Pamiętajmy o regularnym, cotygodniowym koszeniu trawnika i omijaniu miejsc, gdzie jeszcze niedawno kwitły posadzone krokusy. Skoszoną trawę możemy wrzucić do kompostownika. Proces rozkładu roślin przyspieszymy, poprzez regularne napowietrzanie (przerzucanie), podlewanie kompostu, a także stosowanie specjalistycznego nawozu.
W okresach suszy nie zapominajmy o podlewaniu trawnika. W celu pozbycia się z niego chwastów dwuliściennych zastosujmy selektywne środki ochrony roślin (Starane Trawniki, Dicotex 202 SL).

CHWASTY

Kontrolujmy zachwaszczenie naszych rabat, ponieważ młode chwasty znacznie łatwiej jest usunąć mechanicznie lub chemicznie. Wyrywając chwasty we wczesnych fazach rozwojowych zapobiegniemy rozsiewaniu się nasion. Walkę z uciążliwymi chwastami na ścieżkach i podjazdach można przeprowadzić przy pomocy środka Avans RTU, a mech zlikwidujemy wykonując oprysk środkiem Randacol 680 EC. Planując założenie nowej rabaty w miejscu bardzo zachwaszczonym szczególnie chwastami wieloletnimi, trudnymi do zwalczenia zastosujmy herbicyd totalny niszczący wszystkie chwasty –  Avans RTU.  Jego substancją czynną jest glifosat, który przemieszcza się także do korzeni, powodując szybkie zamieranie roślin.

SZKODNIKI

Przędziorki i pordzewiacze na m.in. jabłoni, śliwie, gruszy i roślinach ozdobnych zwalczymy preparatem Ortus 05 SC.

Mszyce tworzące coraz większe kolonie na wielu roślinach owocowych i ozdobnych należy jak najszybciej zwalczyć środkiem Mospilan 20 SP. Ten sam środek stosowany w odpowiednich terminach po kwitnieniu drzew owocowych (jabłoni, gruszy, śliwy, czereśni oraz wiśni) ograniczy tzw. „robaczywienie owoców” spowodowane obecnością larw szkodników tj.: owocnica jabłkowa, owocówka jabłkóweczka, owocnice śliwowe i nasionnica trześniówka.

CHOROBY

Obserwujemy nasze rośliny czy występują na nich niepożądane objawy świadczące o chorobie. Biały mączysty nalot na liściach kwiatach czy zielonych łodygach świadczy o wystąpieniu mączniaka prawdziwego. Zabieg ochronny na roślinach ozdobnych wykonujemy preparatem Signum 33 WG lub Discus 500 WG. W maju możemy zapobiegawczo zastosować oprysk fungicydem Discus 500 WG przeciw parchowi jabłoni i gruszy, którego objawem są brązowe, okrągłe plamki na liściach i owocach.

Jeśli nie wykonaliśmy jeszcze zabiegu przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych (wiśnia, czereśnia, śliwa), po kwitnieniu można zastosować środek Topsin M 500 SC.

dom   DOM

ROŚLINY DOMOWE

Jeśli korzenie przerastają doniczkę, roślinę przesadzamy do donicy o 2–3 cm większej od poprzedniej. Rośliny domowe na dobre wybudziły się z okresu spoczynku zimowego więc w dalszym ciągu nawozimy je specjalistycznymi nawozami, np.: do roślin doniczkowych. Jeżeli posiadamy w domu gatunki tj. paprocie, fikusy, palmy, cytrusy czy kaktusy zaaplikujmy im nawozy dedykowane specjalnie dla nich (nawóz do paprocinawóz do palm, juk i dracen, nawóz do fikusów, nawóz do cytrusów, nawóz do kaktusów).

BALKON

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, w maju  możemy zacząć sadzić rośliny balkonowe, tj. pelargonie, petunie, surfinie, lobelie, kocanki, komarzyce, bakopy oraz werbeny. Często używanymi roślinami w kompozycjach balkonowych są także: bratki, begonie królewskie, niecierpki. Warto również nasz balkon urozmaicić różnymi pnączami, które w naszym klimacie są jednoroczne lub po odpowiednim przezimowaniu mogą służyć nam wiele lat, np.: dipladenia, tunbergia lub bugenwilla. Roślinom tym należy zapewnić stały dostęp składników pokarmowych, dlatego warto sięgnąć po nawóz do roślin balkonowych gwarantujący bujny wzrost i długie kwitnienie tych roślin.

* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Czerwiec to miesiąc, bardzo intensywnego wzrostu roślin. W związku z tym wymagają od nas systematycznej pielęgnacji i odżywiania odpowiednimi nawozami. Poza roślinami uprawnymi intensywnie rozwijają się także chwasty, dlatego należy dopilnować rabat.

W tym miesiącu będziemy się już cieszyć pierwszymi zbiorami z własnej uprawy. Pojawią się już truskawki, poziomki, wczesne odmiany czereśni oraz jagody kamczackie.

ogrod   OGRÓD

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

Młode intensywnie rosnące drzewka owocowe powinny zostać poprowadzone w odpowiedni sposób, dzięki któremu poprawi się ich owocowanie. Skierowane pionowo gałęzie boczne najlepiej jest przyginać, aby były rozpostarte na boki. Dzięki temu zabiegowi rośliny szybciej wejdą w okres owocowania, a do owoców dotrze więcej światła słonecznego.
Sadownicy wiedzą, że w czerwcu dochodzi do tzw. świętojańskiego opadu zawiązków. Jest to proces naturalny, który polega na zrzuceniu części młodych owoców, aby było ich mniej, lecz znacznie większych rozmiarów. Czasami proces ten nie przebiega sprawnie i sami musimy poprzerywać co słabsze owoce lub po prostu potrzasnąć drzewkiem.
Zagęszczone plantacje malin nie owocują tak obficie jak przerzedzone. Dlatego z krzewów malin należy wyciąć najsłabsze oraz „dzikie” pędy pozostawiając jedynie 10-12 pędów na metrze bieżącym.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy wyściółkujmy podłoże wokół truskawek, gdyż pojawiające się wkrótce owoce nie powinny stykać się z ziemią. W ten sposób zmniejszamy ryzyko porażenia owoców szarą pleśnią. Jednocześnie ważne jest dopilnowanie, aby gleba była stale wilgotna co sprawi, że owoce będą soczyste.
Zdrowe, smaczne oraz pełne wartości odżywczych owoce truskawek, malin oraz porzeczek uzyskamy jeżeli odpowiednio odżywimy rośliny specjalistycznym nawozem organicznym Eko Ranczo do truskawek.

ROŚLINY OZDOBNE

Czerwiec jest miesiącem róż. Te szlachetne rośliny kwitną zazwyczaj aż do jesieni, ale by cieszyć się długo pięknymi kwiatami należy zapewnić im odpowiednią troskę. O pielęgnacji róż dowiesz się więcej z artykułu.

Najważniejsze jest systematyczne nawożenie specjalistycznymi nawozami do róż, np. posypowy nawóz do róż Agrecol, krystaliczny nawóz do róż  lub nawóz do róż w formie żelu. W lipcu w pełni będą kwitnąć hortensje. Warto już teraz pomyśleć o ich odpowiednim odżywieniu nawozem do hortensji.
Niektóre rośliny należy przyciąć po przekwitnięciu, np. jaśminowce, krzewuszki, kaliny, kolkwicję. Dzięki przeprowadzonemu cięciu niektóre rośliny, np. krzewuszka – zakwitną ponownie. Czerwiec to dobry czas na formowanie żywopłotów.
Rośliny wysokie takie jak złocienie, piwonie, ostróżki mogą zostać złamane w wyniku działania silnych wiatrów, dlatego należy je podeprzeć.

ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE

Usuwamy na bieżąco zasychające części nadziemne cebul kwitnących wiosną, jednocześnie oznaczając miejsca gdzie rosną, aby dać sobie późniejszą możliwość na ewentualne rozsadzenie cebul przybyszowych. Mieczyki oraz lilie drzewiaste warto zawczasu podwiązać lub podeprzeć, aby silniejszy wiatr nie złamał ciężkich kwiatostanów.

WARZYWNIK

W dalszym ciągu można wysiewać do inspektów oraz gruntu rozsady: sałaty, kopru, brokułów, pora, brukselki i pomidora. Pomidory najlepiej podwiązać do palików. Warto również posiać późne odmiany warzyw, tj. rzodkiew, marchew, burak ćwikłowy, fasola. Wysiewamy ogórki, dynię i cukinię – przeznaczone na zbiór jesienią.
Pojawiają się już nowalijki. W naszych zbiorach znajdą się: młode buraczki z liśćmi – tzw. botwina, rzodkiewka, kalarepa, młoda cebula ze szczypiorem, sałata oraz szpinak.

TRAWNIK

Jeśli w czerwcu występują upalne dni, należy regularnie nawadniać trawnik. Podlewanie najlepiej wykonywać wieczorną porą, ponieważ w ten sposób ograniczymy parowanie, a tym samym zmniejszymy nakłady zużycia wody.
Trawnik systematycznie kosimy nie rzadziej niż raz w tygodniu. Warto również co pewien czas wygrabiać trawnik, gdyż w ten sposób zapobiegniemy rozwijaniu się mchu. Pamiętajmy o kontynuowaniu zasilania trawnika, które wykonujemy w terminie zależnym od ostatniego zastosowania nawozu oraz długości działania wybranego nawozu. Jeśli na trawniku pojawiły się chwasty, zastosujmy nawóz do trawników zachwaszczonych. W przypadku gdy mamy do czynienia z bardzo dużą ilością chwastów, zastosujmy selektywny środek ochrony roślin zwalczający jedynie chwasty dwuliścienne na trawniku (Starane Trawniki, Dicotex 202 SL).

ZIOŁA

W czerwcu możemy wysadzać wszystkie wrażliwsze na mrozy zioła, np. bazylię. Natomiast z ziół wieloletnich rosnących już na działce możemy pobierać sadzonki. Wiele ziół nadaje się już do systematycznego zbioru poprzez ścinanie. Należy pamiętać aby nie dopuścić do kwitnienia ziół poprzez przycinanie, ponieważ w przeciwnym razie stracą one walory smakowe i zapachowe.

CHWASTY

Czerwiec to okres intensywnego wzrostu nie tylko roślin ozdobnych, ale także chwastów. Pamiętajmy o regularnym odchwaszczaniu rabat oraz spulchnianiu gleby wokół roślin. Rozkładajmy także ściółki, które ograniczą zachwaszczenie. Jeżeli zmagamy się z chwastami oraz mchem na ścieżkach i podjazdach zastosujmy herbicyd niszczący wszystkie chwasty – Avans RTU.
Pod jabłoniami oraz winoroślami, możemy zastosować preparat Randacol 680 EC, który zwalczy chwasty konkurujące z roślinami uprawnymi o wodę oraz składniki pokarmowe.

SZKODNIKI

W dalszym ciągu możemy zwalczać przędziorki (preparat Ortus 05 SC), które nie tylko niszczą wygląd naszych roślin, ale także je osłabiają.
Coraz liczniej można zaobserwować kolonie mszyc. W celu ich zwalczenia w zależności od uprawianych roślin zastosujmy preparaty Karate Gold, Karate Spray, Karate Zeon 050 CS lub Mospilan 20 SP.
W początkowym okresie tworzenia się zawiązków owocowych warto opryskać drzewa jabłoni przeciwko bawełnicy korówce środkiem Actara 25 WG, pamiętając że szkodnik ten występuje na korze.
Warto powtórzyć zabieg przeciwko owocnicy jabłkowej, aby zapobiec robaczywieniu owoców, stosując preparat Karate Gold.
Dopiero wysiane lub wysadzone przez nas warzywa mogą być atakowane przez różne szkodniki (tj. wciornastki, stonka ziemniaczana, bielinki, piętnówki). Zwalczyć je możemy stosując środek pochodzenia naturalnego, przeznaczony także do upraw ekologicznych – SpinTor 240 SC.

CHOROBY

Pojawiający się na liściach róży biały nalot świadczy o chorobie grzybowej – mączniaku prawdziwym, którego zwalczymy fungicydem Stoper Grzybobójczy AE. Podczas zabiegu tym środkiem, zapobiegniemy także rozwijaniu się innej choroby róż tj. czarnej plamistości liści.
Ponownie możemy opryskać zapobiegawczo jabłonie oraz grusze przeciwko parchowi fungicydem Discus 500 WG.
Aby zapobiec zarazie ogniowej (prowadzącej do zamierania drzew owocowych gruszy i jabłoni) oraz rakowi bakteryjnemu (na wiśni oraz czereśni) należy zastosować preparat grzybo- i bakteriobójczy Miedzian 50 WP.

dom   DOM

ROŚLINY DOMOWE

W czerwcu mamy już pewność, że temperatury będą tylko wyższe, więc możemy wystawiać nasze rośliny doniczkowe, tj. palmy, figowce oraz sukulenty na balkon, taras czy do ogrodu.

BALKON

Posadzone w niewielkich doniczkach rośliny balkonowe wymagają bardzo intensywnego podlewania – czasem nawet 2-3 razy dziennie. Jeżeli urządzamy balkon lepiej zawczasu podłoże doniczkowe wymieszać z hydrożelem, który dłużej utrzyma wilgoć w glebie i będzie ją stopniowo oddawać roślinom.
Gdy rośliny są jeszcze młode dobrze jest przycinać końcówki pędów, by pobudzić rośliny do lepszego krzewienia. Aby rośliny balkonowe kwitły długo i intensywnie należy na bieżąco uszczykiwać przekwitłe kwiaty.
Rośliny potrzebują wielu substancji odżywczych, aby intensywnie kwitnąć i bujnie się rozrastać. Dlatego powinniśmy je nawozić przynajmniej raz w tygodniu specjalistycznymi nawozami, np. do pelargonii czy do surfinii. Dodatkowo odżywienie zapewni Geranium Strong odżywka do roślin balkonowych.

Więcej na temat pielęgnacji roślin balkonowych znajdziesz w artykule: Balkon pełen roślin

* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Lipiec – czas upałów, ale i wyjazdów! Wykonajmy najważniejsze prace w ogrodzie już teraz, żeby po powrocie z wypoczynku jeszcze przez chwilę odetchnąć. Zadbajmy o odpowiednie podlewanie, bo upały nie są łaskawe dla roślin. W lipcu możemy się już cieszyć kolejnymi zbiorami owoców oraz warzyw.

ogrod   OGRÓD

PODLEWANIE OGRODU

W lecie bardzo istotne jest dostarczanie roślinom dużej ilości wody. Dzięki temu, że woda dotrze w głąb gleby, system korzeniowy nie ulegnie przesuszeniu. W gorące dni, przy mało obfitym podlewaniu, woda zdąży odparować, zanim dotrze do strefy korzeniowej.
Codziennego podlewania podczas upalnych dni z pewnością będą potrzebować rośliny rosnące w pojemnikach, szczególnie gdy są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Kontroluj wilgotność podłoża w doniczkach. Podczas sadzenia i przesadzania roślin można użyć Hydrogel – granulki podczas podlewania pęcznieją i magazynują wodę, którą później stopniowo pobierają rośliny.
Przy podlewaniu ważna jest pora dnia. Rośliny podlewamy wieczorem, ale niezbyt późno, żeby woda, która przypadkowo dostanie się na liście zdążyła wyparować z ich powierzchni. Ponadto gdy liście są mokre, istnieją  bardzo korzystne warunki do rozwoju chorób grzybowych roślin, np. szarej pleśni.

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

Nareszcie nadszedł czas obfitych plonów – pełnych smaku i witamin. W sadzie zbieramy owoce: wiśni, czereśni, śliw, moreli, brzoskwiń, a także wczesnych odmian jabłoni i gruszy. Natomiast z jagodnika zbierzemy już: maliny, agrest, porzeczki oraz borówki.
Drzewom pestkowym po zbiorze owoców możemy skrócić pędy. Gdy już zerwiemy wszystkie owoce z krzewów jagodowych, możemy je prześwietlić, a ze ściętych pędów wierzchołkowych utworzyć sadzonki.
Czteroletnie krzewy truskawek w przyszłym roku nie będą już obficie plonowały. Warto zatem zlikwidować plantację i przygotować teren pod założenie nowej, przekopując ziemię wraz z dodatkiem obornika granulowanego. Z rozłogów najokazalszych krzewów na plantacji możemy pozyskać nowe sadzonki.

ROŚLINY OZDOBNE

Kwitnące krzewy powinny być przycinane po zakończeniu kwitnienia. Wycinamy wszystkie martwe i chore gałęzie. Lipiec to również odpowiednia pora, aby przyciąć żywopłoty utworzone z roślin liściastych. Zabieg cięcia najlepiej wykonywać podczas pochmurnej pogody, ponieważ ostre słońce może uszkodzić świeżo odsłonięte liście.

Lipiec to ostatni dzwonek, aby nawozić rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Krzewy różaneczników, azalii, hortensji oraz kamelii należy zasilić nawozem do roślin wrzosowatych, np. nawóz do rododendronów, hortensji i azalii z serii Hortifoska. U rododendronów późno kwitnących usuwamy przekwitnięte kwiatostany. Rośliny iglaste nawozimy specjalistycznym nawozem posypowym do iglaków. Nie zapominajmy o różach, które nie tylko należy nawieźć nawozem do róż, ale także usuwać regularnie przekwitłe kwiaty, by pobudzić rośliny do ciągłego kwitnienia.

ROŚLINY JEDNOROCZNE I DWULETNIE

Na bieżąco usuwamy obumarłe kwiaty, co będzie stymulowało rośliny do dalszego kwitnienia. Jeśli jednoroczne rośliny już zwiędły, wrzucamy je do kompostownika (o ile nie widzimy na roślinach objawów chorób grzybowych).
Lipiec to doskonały czas na przesadzanie i dzielenie roślin, kwitnących wiosną. Jest to także ostatni moment, w którym możemy wysiać rośliny jednoroczne. Powinny one zdążyć z kwitnieniem przed jesiennym spadkiem temperatur.

ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE

Dobrze jest co 2-3 lata, na początku lipca, wykopać cebule kwiatów wiosennych, m.in.: narcyzów, szafirków, szachownic, czosnków oraz tulipanów. Dzięki temu zabiegowi możemy wyeliminować cebule porażone chorobami oraz oddzielić namnażające się młode cebulki przybyszowe. Cebule hiacyntów należy wykopywać corocznie, bo są wrażliwe na porażenie przez choroby podczas wilgotnej i gorącej pogody w lecie. Wykopane cebulki przechowujemy przed jesiennym sadzeniem w ażurowych skrzynkach, w zacienionych i przewiewnych pomieszczeniach.

WARZYWA I ZIOŁA

Jeśli uprawiamy zioła, przycinamy je systematycznie, ponieważ pomoże to w ich dalszym krzewieniu się i zapobiegnie kwitnieniu. Większość ziół traci swój aromat po zakwitnięciu. Wyjątkiem jest oregano (lebiodka pospolita), które jest najbardziej aromatyczne w trakcie kwitnienia.
Możemy jeszcze wysiewać kapustę, marchew, pietruszkę. Pomidory w dalszym ciągu należy obficie zasilać nawozami bogatymi w azot i potas, które odpowiadają za smak i wielkość owoców.

TRAWNIK

Trawnik należy podlewać regularnie, dużą ilością wody. Strzyżemy go regularnie, co około 10 dni. Nie należy kosić trawnika zbyt nisko, ponieważ wyższa trawa zacienia glebę, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie parowania wody z podłoża. Ostatni raz w sezonie nawozimy trawnik wieloskładnikowymi nawozami do trawników. Niepożądane w trawniku chwasty usuwamy za pomocą środka Dicotex 202 SL lub Starane Trawniki.

CHWASTY

Regularnie pielimy zachwaszczone rabaty, co rozluźnia i napowietrza glebę. Usuwamy chwasty przed kwitnieniem, aby ograniczyć możliwość ich rozmnażania się. Jeśli zachwaszczenie jest bardzo duże, możemy wykorzystać do usunięcia chwastów herbicydy – zabieg należy wykonać przy użyciu  opryskiwacza z kołnierzem, zapobiegającym znoszeniu cieczy roboczej na rośliny ozdobne.
Niechciany mech na ścieżkach i innych powierzchniach półprzepuszczalnych usuwamy za pomocą środka Randacol 680 EC.

SZKODNIKI

Wyciągając z gruntu marchew możemy natrafić na białe larwy gryzące korzenie – jest to połyśnica marchwianka, którą zwalczymy preparatem Mospilan 20 SP.
Pod koniec lipca, po zbiorze truskawek, dobrze jest ściąć i usunąć liście, lecz nie kompostować ich. Likwidowanie liści truskawek jest to najprostszy sposób na zwalczanie roztocza truskawkowca. Przy okazji również ograniczymy rozwój chorób, np. białej plamistości liści truskawek.
Na ziemniaku duże szkody może wyrządzić stonka ziemniaczana, której pozbędziemy się stosując środek Spintor 240 SC.
Mszyce to zmora większości ogrodników. Mogą występować na praktycznie każdej roślinie ozdobnej, sadowniczej, a także warzywnej. Zwalczymy je preparatem Mospilan 20 SP.
Pamiętajmy, żeby stosując środki ochrony roślin w uprawach roślin przeznaczonych do konsumpcji przestrzegać okresu karencji (czasu, jaki musi minąć od momentu wykonania ostatniego oprysku do momentu zbioru plonów).
Zwracajmy uwagę na uszkodzenia, powodowane przez ślimaki podczas deszczowej pogody. O obecności tych mięczaków świadczyć będzie pozostawiony przez nie śluz oraz wygryzienia na liściach. W łatwy sposób wyłapiemy te szkodniki stosując pułapkę na ślimaki i wlewając do niej popularne przynęty, np. piwo.

CHOROBY

W dalszym ciągu możemy zapobiegać rozwojowi parcha gruszy i jabłoni preparatem Discus 500 WG, ponieważ owoce porażone tą chorobą będą miały mniejszą wartość przechowalniczą.
Na owocach drzew pestkowych (np. śliwa, czereśnia, brzoskwinia) i ziarnkowych (np. grusza) mogą pojawić się gnijące powierzchnie z drobnymi “poduszkami” skupień zarodników – są to objawy moniliozy. Porażone owoce należy usuwać z drzewa, a resztę rośliny opryskać zapobiegawczo środkiem Topsin M 500 SC.
Na pomidorach często występuje zaraza ziemniaka, dlatego bacznie obserwujemy rośliny, a gdy zauważymy pierwsze objawy, opryskujemy preparatem Signum 33 WG.
Rośliny kapustne są zagrożone wieloma chorobami grzybowymi, m.in. czernią krzyżowych, mączniakiem prawdziwym, plamistością pierścieniową oraz bielikiem krzyżowych. Skutecznym preparatem w ich zapobieganiu oraz zwalczaniu jest Scorpion 325 SC.
Wiele roślin może zostać porażonych przez mączniaka prawdziwego, co objawia się białym nalotem. Chorobę tę zwalczymy środkiem Topsin M 500 SC .

dom   DOM

ROŚLINY DOMOWE

Rośliny domowe można wynieść na zewnątrz i postawić w cieniu. W okresie ich intensywnego wzrostu używamy nawozu do roślin domowych. Nawozy płynne są natychmiastowo pobierane przez system korzeniowy roślin.

BALKON

Kontrolujemy wilgotność podłoża roślin posadzonych na balkonie. W lecie rośliny te wymagają obfitego podlewania, nawet 2-3 razy dziennie, a także nawożenia (najlepiej raz w tygodniu). Jeżeli planujemy dłuższy wyjazd, skrzynki z roślinami dobrze jest schować do zacienionego miejsca lub chłodnego pomieszczenia.

* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Sierpień to kolejny upalny miesiąc, w którym musimy szczególnie zadbać o podlewanie roślin. Owoce z własnych upraw wykorzystujemy do zrobienia pysznych konfitur, dżemów, kompotów, sałatek, a także win i nalewek.

ogrod   OGRÓD

PODLEWANIE OGRODU
Podczas upałów rośliny muszą być regularnie nawadniane. W gorące dni unikajmy zwilżania liści i kwiatów – zmniejsza to ryzyko porażenia chorobami. Wybierzmy wieczorną porę na podlewanie roślin, gdy temperatura powietrza nieco spadnie. Unikniemy w ten sposób wyparowania dużych ilości wody, a także zapobiegniemy szokowi termicznemu roślin.

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE
W tym miesiącu zbieramy: śliwki (węgierki, renklody, mirabelki), brzoskwinie, morele i niektóre odmiany wiśni, jabłek i gruszek.
Na początku sierpnia warto doświetlić dojrzewające jabłka, poprzez usunięcie tegorocznych pędów.
Również owoce winorośli będą szybciej dojrzewały, jeżeli usuniemy przysłaniające grona pędy oraz liście. Ten zabieg na winorośli ma również inny cel – umożliwia szybkie osuszanie owoców po deszczach, co zmniejsza ryzyko porażeń chorobami grzybowymi.
Po zbiorze owoców wykonujemy cięcie letnie drzew pestkowych: czereśni, wiśni i śliwy. Rany po cięciu smarujemy maścią ogrodniczą, aby zmniejszyć ryzyko infekcji chorobowych.
Prześwietlamy krzewy porzeczek i agrestów po zbiorze owoców, wycinając stare, nadmiernie zagęszczone pędy, które wkrótce zostaną zastąpione nowymi. Po owocowaniu ścinamy przy samej ziemi pędy malin u odmian niepowtarzających owocowania.
Sierpień to pora sadzenia truskawek. W tym celu pobieramy najsilniejsze sadzonki, utworzone na rozłogach, lub kupujemy gotowe sadzonki w sklepie. Wszystkie pędy nadziemne na istniejącej plantacji truskawek należy ściąć 5 cm nad ziemią, a pozostałości roślin usunąć z działki. Zabieg ogranicza populację roztocza truskawkowca oraz występowanie chorób grzybowych truskawki. Starsze (4-5 letnie) krzewy truskawek można zlikwidować, bo nie będą już obficie owocowały.

ROŚLINY OZDOBNE 
Pomimo upałów możemy z powodzeniem sadzić nowe rośliny w ogrodzie, pilnując regularnego podlewania. Zdążą one dobrze się ukorzenić przed nadejściem zimy.
W sierpniu powstrzymujemy się już ze stosowaniem nawozów, zawierających azot. Stosujemy nawozy jesienne, które przygotują rośliny do zimowego spoczynku. Fosfor i potas przyspiesza drewnienie roślin oraz zapewnia lepszą odporność na niskie temperatury. W uprawie iglaków zastosujmy specjalistyczny nawóz jesienny do iglaków z magnezem, zapobiegającym brązowieniu igieł.
W sierpniu możemy przez podział kłączy rozmnażać byliny: piwonie, irysy, liliowce, funkie. Niektóre krzewy (np. hortensje, berberysy i ogniki) z łatwością rozmnożymy, tworząc sadzonki z półzdrewniałych pędów wierzchołkowych.
Na bieżąco usuwamy przekwitnięte kwiaty róży, wykonując cięcie dwa węzły poniżej kwiatu. Róże będą stale pobudzane do zawiązywania nowych kwiatów.
Przycinamy żywopłoty z roślin liściastych i iglaków.

ROŚLINY JEDNOROCZNE I DWULETNIE
Zbieramy nasiona roślin jednorocznych i dwuletnich, aby wysiać je w kolejnym sezonie. Kwitnące rośliny jednoroczne możemy w dalszym ciągu nawozić, aby wzmagać dalsze kwitnienie.

ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE
Rośliny cebulowe są jednymi z pierwszych, które kwitną wiosną. Warto więc już teraz pomyśleć o ich posadzeniu – późne lato jest najlepszym na to momentem. Od połowy sierpnia do października możemy sadzić cebule: tulipanów, krokusów, szafirków, szachownic, narcyzów, przebiśniegów, śnieżyc oraz czosnków ozdobnych.
W sierpniu sadzimy też cebule zimowitów i bulwki krokusów jesiennych, które będą kwitły już tej jesieni.

WARZYWA I ZIOŁA
Warto ostatni raz w tym sezonie nawieźć warzywa, aby zbiory były obfite, a owoce i warzywa pełne wartości odżywczych. Do tego celu użyjmy organicznego nawozu do warzyw i rozsad Agrecol.
Aby przyspieszyć dojrzewanie pomidorów, pozbawiamy ich bocznych pędów. Można również wyłamywać nowo rozwijające się pędy kwiatostanowe. Zalecane jest także ścięcie pędu szczytowego krzewu pomidora, aby roślina nie traciła energii na dalszy wzrost, a inwestowała ją w owoce.
Wysiewamy szybko wzrastające rośliny tj. roszponkę, szpinak, pietruszkę, rzodkiewkę, a także sałatę masłową i liściową.

TRAWNIK
Trawnik podlewamy regularnie, dużą ilością wody. Aby przygotować go do zimy, od sierpnia nie stosujemy już nawozów z azotem. Zamiast tego zastosujmy nawóz jesienny do trawników. Dzięki temu trawnik wiosną szybko wróci do dobrej kondycji, a ryzyko wystąpienia groźnych chorób grzybowych (np. pleśni śniegowej) zostanie ograniczone.
Zobacz TUTAJ film o jesiennej pielęgnacji trawnika.
W sierpniu można założyć nowy trawnik z siewu. Pamiętajmy, aby uprzednio dokładnie oczyścić ziemię z kamieni oraz korzeni chwastów. Po wyrównaniu terenu poczekajmy, aż wzejdą chwasty i zlikwidujmy je preparatem Avans RTU. Po 7-10 dniach zauważymy zamieranie chwastów. Po 3 tygodniach od zabiegu zbierzmy pozostałości chwastów. Po tym czasie możemy przystąpić do zakładania trawnika. Przeczytaj więcej na temat zakładania trawnika jesienią.

CHWASTY
Chwasty dwuliścienne na trawniku wyeliminujemy stosując preparat Dicotex 202 SL lub Starane Trawniki.
Doglądamy rabat i grządek, usuwając chwasty, które konkurują z naszymi roślinami o wodę i składniki pokarmowe. Duże zachwaszczenie utrudnia dostęp światła i powietrza, stwarzając idealne warunki do rozwoju niektórych chorób grzybowych.
Jeżeli zależy nam na pozbyciu się mchu ze ścieżek, możemy użyć herbicydu nieselektywnego (niszczącego wszystkie zielone części roślin), np. preparatu pochodzenia naturalnego – Randacol 680 EC.

SZKODNIKI
Robaczywienie jabłek i śliwek to znak, że zaatakowały je szkodniki, tj. owocówka śliwkóweczka, owocówka jabłkóweczka czy kwieciak jabłkowiec. W sierpniu larwy owadów opuszczają owoce, aby wyszukać miejsc do zimowania. Zakładamy specjalną opaskę na pniach drzew, gdzie owady się zgromadzą, a następnie pod koniec września ściągamy i palimy pułapkę. W ten sposób ograniczymy populację szkodników.
W trakcie deszczowej pogody ślimaki wciąż chętnie podjadają smaczne liście roślin ozdobnych i warzywnych. Stosując pułapkę na ślimaki Agrecol z przynętą, z łatwością wyłapiemy te uciążliwe szkodniki.
Na niektórych roślinach możemy jeszcze zaobserwować mszyce. Zwalczymy je preparatem Mospilan 20 SP.

CHOROBY
Astry jesienne to rośliny bardzo często porażane przez mączniaka prawdziwego. Chorobę na astrach oraz innych roślinach ozdobnych zwalczymy, stosując preparat Signum 33 WG.
Podczas zbiorów owoców pestkowych i ziarnkowych usuwamy porażone przez brunatną zgniliznę (moniliozę) owoce. Eliminujemy w ten sposób ogniska choroby, które byłyby źródłem kolejnych infekcji.
Po zbiorze owoców i wycięciu starych pędów malin, jeżyn oraz porzeczek, możemy wykonać oprysk przeciwko chorobie grzybowej – zamieraniu pędów – wykorzystując preparat Switch 62,5 WG.

dom   DOM

ROŚLINY DOMOWE

Rośliny domowe, które pochodzą z klimatu tropikalnego, wymagają zraszania liści, ponieważ powietrze w domach podczas upalnych dni jest bardzo suche. Delikatne liście roślin domowych powinniśmy oczyszczać z osiadającego kurzu.

BALKON
Obficie podlewamy i nawozimy rośliny balkonowe.
Jeżeli chcemy pelargonie zachować na przyszły sezon, musimy zaprzestać nawożenia, aby roślina przygotowywała się do spoczynku zimowego. W sierpniu z pelargonii możemy też utworzyć sadzonki.
Uprawiane w donicach drzewka i krzewy liściaste oraz iglaste, nawozimy już tylko nawozami jesiennymi, by przygotować je do trudnych warunków zimowych.

* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Wrzesień – wielkimi krokami zbliża się złota Polska jesień. Jesień to czas zbiorów, uprzątnięcia grządek i rabat, a przede wszystkim planowania nowych nasadzeń oraz założeń ogrodowych, które będą cieszyły oczy w przyszłym sezonie.

ogrod   OGRÓD

PODLEWANIE OGRODU

Jeśli jesienią nie występują opady, należy pamiętać o dostarczaniu wody roślinom, zanim ziemia zamarznie. Szczególną troską powinniśmy otoczyć rośliny zimozielone, np. rododendrony. Muszą się one porządnie „napić”, ponieważ w zimie, przy wahaniach temperatur, tracą duże ilości wody, której nie są w stanie szybko uzupełniać z przemrożonego podłoża.

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE
Z początkiem września rozpoczynamy sadzenie drzew i krzewów z tzw. „gołym korzeniem”. Rośliny te powinny być pozbawione liści. Roślina z liśćmi intensywnie paruje wodę, co naraża system korzeniowy na bardzo szybkie przesuszenie. Jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych wpływa pozytywnie na rozwój systemu korzeniowego przed nadejściem wiosny.

Możemy jeszcze we wrześniu założyć truskawkową grządkę. U starszych okazów wciąż usuwamy rozłogi, bo osłabiają roślinę mateczną.
Zbieramy wiele późnych odmian jabłek, gruszek, brzoskwini, śliwek. Po zbiorze winogron możemy przyciąć pędy winorośli. Zaprzestajemy już letniego cięcia drzew rodzących owoce pestkowe (wiśnie, czereśnie, śliwy, brzoskwinie).

To również dobry moment, aby rozmnożyć krzewy porzeczek przez sadzonki zdrewniałe. W tym celu pobieramy pędy o długości 25 cm i, po pozbawieniu ich dolnych liści, umieszczamy głęboko w ziemi, aby widoczne było tylko jedno oczko.

Po zbiorze owoców na przechowanie, zapewnijmy zebranym owocom optymalne warunki: temperaturę około 4-5˚C, przyćmione światło i lekko podwyższoną wilgotność powietrza. Przygotujmy piwnice i pomieszczenia do przechowywania zebranych plonów, a także zdezynfekujmy skrzynie i pojemniki. Pamiętajmy, aby nie przechowywać nadgniłych oraz uszkodzonych owoców. Są one bowiem źródłem infekcji, które mogą rozprzestrzenić się na całe nasze zbiory.

Regularnie grabimy opadłe liście. Jeśli nie są porażone przez choroby grzybowe, wyrzucamy je na kompostownik. Usuwamy spod drzew psujące się owoce.

Nawożenie drzew i krzewów owocowych należy ograniczyć wyłącznie do stosowania nawozów organicznych, długodziałających. Najlepiej użyć nawozów z serii Eko Ranczo lub obornika granulowanego, które będą stopniowo dostarczać materii organicznej. Można także stosować specjalistyczne nawozy jesienne.

ROŚLINY OZDOBNE
We wrześniu zaczyna się najlepsza pora na zakładanie nowych rabat i wykonywanie nasadzeń. Rośliny w szkółkach mogą już być nieco mniej efektowne, z powodu opadających już liści, ale nie powinniśmy się tym martwić – w nowym sezonie odżyją. W tym momencie możemy sadzić nie tylko rośliny z doniczkach (z bryłą korzeniową), ale także świeżo wykopany, większy materiał roślinny w balotach, oraz rośliny z gołym korzeniem, np. róże.

Stosujemy nawozy jesienne, które uzupełniają niedobory potasu i fosforu w glebie i zabezpieczają rośliny przed wymarzaniem.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, zastosujmy nawozy jesienne, które przygotują rośliny do zimowego spoczynku. Fosfor i potas przyspieszają drewnienie roślin oraz zapewniają lepszą odporność na niskie temperatury. W uprawie iglaków zastosujmy specjalistyczny nawóz jesienny do iglaków z magnezem, zapobiegającym brązowieniu igieł. Zobacz tutaj film o przygotowaniu iglaków do zimy.

We wrześniu sadzimy najpopularniejsze jesienne krzewinki, czyli wrzosy. To właśnie teraz możemy znaleźć w sklepach ogromny wybór kolorystyczny tych kwasolubnych roślin. Bardzo ważne jest, by sadzić je w kwaśnej, przepuszczalnej glebie. Mocno zbite bryłki korzeniowe rozrywamy lub rozcinamy, aby wrzosy lepiej się ukorzeniły.

Możemy jeszcze rozmnażać niektóre byliny przez podział kłączy: piwonie, irysy, liliowce, funkie.

Jeżeli krzewy zrzuciły już liście, możemy pobierać sadzonki (tzw. zrazy).

Wrzesień to ostatni moment, aby przycinać liściaste żywopłoty.

ROŚLINY JEDNOROCZNE I DWULETNIE
Rośliny jednoroczne i dwuletnie zasychają i wytwarzają nasiona, które zbieramy do wysiewu w kolejnym sezonie.
We wrześniu obficie kwitną astry i cynie – rośliny jednoroczne, które na stałe wpisały się w jesienny krajobraz polskich ogrodów.

ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE
Sadzimy rośliny cebulowe, kwitnące wczesną wiosną: tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki, cebulice, szachownice, krokusy oraz czosnki ozdobne. Podczas zakupu zwracajmy uwagę, aby cebulki były zdrowe i wolne od chorób. Aby dodatkowo zabezpieczyć cebule tulipanów przed chorobami odglebowymi, warto przed posadzeniem namoczyć cebule w zaprawie nasiennej T 75 DS/WS .

Lilie, rosnące kilka lat w tym samym miejscu, najlepiej jest przesadzić lub wykopać, a wiosną znaleźć im nowe miejsce.
Wykopmy bulwy i cebule roślin nie zimujących w naszym klimacie, np. mieczyków, tygrysówek, dalii, pacioreczników (kann) oraz begonii.

WARZYWA I ZIOŁA
Po zbiorze warzyw uporządkujmy grządki, odchwaśćmy je, spulchnijmy i przygotujmy na jesienne nasadzenia roślin o szybkim wzroście: sałaty liściowej, rzodkiewki, botwiny, szpinaku i roszponki. Jeśli wrzesień będzie wystarczająco ciepły, zdążą one wzejść.

Bardzo dobrym zabiegiem po zbiorze warzyw jest wysianie poplonu, najlepiej z roślin motylkowych. Rośliny te w naturalny sposób wzbogacą glebę w azot, a także przeniosą wiele cennych składników z głębszych warstw gleby.

Jeżeli nie planujemy żadnych nasadzeń na grządkach warzywnych, dobrze jest przekopać grunt, pozostawiając go w tzw. ostrej skibie (w takim stanie jak przekopujemy, bez równania). Dzięki niskiej temperaturze w zimie poprawi się struktura gruzełkowata gleby, szczególnie mocno gliniastej. Gleba będzie miała więcej przestworów, a co za tym idzie, będzie lepiej napowietrzona, nawodniona i bardziej przepuszczalna.

TRAWNIK
Pozwólmy “wziąć oddech” trawie, zanim przykryje ją na dobre śnieg. W tym celu regularnie wygrabiamy z trawnika opadłe liście lub pozwalamy zebrać je kosiarce. Nadal kosimy trawnik, ponieważ obfite deszcze powodują szybki wzrost trawy.

Jeżeli jeszcze nie nawieźliśmy trawnika nawozem jesiennym, to jeszcze możemy to zrobić, stosując nawóz jesienny do trawników. Nawóz wspomaga korzenienie się trawy i wzmacnia jej odporność na niekorzystne warunki środowiska. Prawidłowo przygotowany do zimy trawnik szybko wróci wiosną do dobrej kondycji, a ryzyko wystąpienia groźnych chorób grzybowych (np. pleśni śniegowej) zostanie ograniczone.
Zobacz tutaj film o jesiennej pielęgnacji trawnika.

Wrzesień jest dobrym okresem na założenie nowego trawnika z siewu. Pamiętajmy, aby uprzednio dokładnie oczyścić ziemię z kamieni oraz korzeni chwastów. Po wyrównaniu terenu poczekajmy, aż wzejdą chwasty, i zlikwidujmy je preparatem Avans RTU. Po 7-10 dniach zauważymy zamieranie chwastów i możemy przystąpić do siewu. Chwasty zamrą całkowicie po ok. 3 tygodniach.
Przeczytaj więcej na temat zakładania trawnika jesienią.

CHWASTY
Pielimy regularnie rabaty. Dopóki chwasty są małe jest je łatwo usunąć, a wiosną może się okazać że chwasty urosły podczas ciepłych zimowych dni, do takich rozmiarów że przysłaniają rośliny ozdobne. Uzupełnijmy ściółkę wokół roślin, ponieważ zapobiegnie ona nie tylko rozwojowi chwastów, ale również zabezpieczy co wrażliwsze korzonki przez przemarznięciem.

SZKODNIKI
Na pniach drzew śliw i jabłoni umieszczamy opaskę na pnie drzew, która wyłapie szkodniki tj. owocówka śliwkóweczka, owocówka jabłkóweczka czy kwieciak jabłkowiec. Wychodzące z owoców i schodzące na zimowanie. Po zbiorze owoców – pod koniec września taką opaskę należy zdjąć i spalić, co bez użycia pestycydów ograniczy populację tych szkodników.

Przekopywanie gleby na warzywniku i pozostawienie jej w tzw. „ostrej skibie” wyłoni na powierzchnię wiele szkodników zimujących w gruncie np. pędraków, drutowców, rolnic. Zabieg ten umożliwi naszym pożytecznym towarzyszom – ptakom wyskubać co smaczniejsze kąski, a z resztą upora się mroźna zima.

CHOROBY
Usuwamy i zakopujemy lub wyrzucamy do worków na odpady zielone zgniłe owoce spod drzew oraz tzw. „mumie” wiszące na drzewie (porażone moniliozą owoce). Liście z objawami chorób palimy, nie składujemy na kompostowniku. Zabiegi te pozwolą ograniczyć rozwój chorób, które zimują w porażonych resztkach roślin.

dom   DOM

ROŚLINY DOMOWE

Jeżeli wiosną wystawialiśmy rośliny domowe na zewnątrz to wnieśmy je do domu, gdyż mogą nas zaskoczyć nagłe spadki temperatur.
Rośliny domowe możemy nawozić przez cały sezon, jednak od września najlepiej nieco zmniejszyć częstotliwość nawożenia.

BALKON
We wrześniu z pelargonii oraz fuksji możemy utworzyć sadzonki.
Uprawiane w donicach drzewka i krzewy liściaste oraz iglaste, jeżeli nie rosną w specjalnych zabezpieczonych styropianem donicach, należy dodatkowo „opatulić”, aby bryła korzeniowa całkowicie nie zamarzła.

* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Liście przepięknie się przebarwiają, a poranki stają się chłodniejsze – to znak że zima jest tuż-tuż. Musimy odpowiednio przygotować ogród na jej nadejście, dlatego nie odstawiajmy w kąt narzędzi ogrodowych, ponieważ jeszcze jest sporo do zrobienia!

ogrod   OGRÓD

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

W październiku w dalszym ciągu sadzimy drzewa i krzewy owocowe z gołym korzeniem. Ziemia jeszcze nie zamarzła, więc rośliny z pewnością się przyjmą przed nadejściem zimy.
Pamiętajmy o wygrabianiu opadłych liści z trawnika. Liście oraz okrywa śnieżna mogą sprawić, że trawnik zostanie przyduszony i będzie bardziej podatny na choroby w przyszłym sezonie. Zbierajmy także opadłe zepsute owoce, w których mogą zimować patogeny.
Jeżeli zapomnieliśmy o nawożeniu roślin, to w październiku mamy jeszcze ostatnią okazję, aby to zrobić. W tym celu użyjemy specjalistycznego nawozu jesiennego Agrecol.
Nawozy jesienne pomagają roślinom w przygotowaniu się do zimy. Składniki w nich zawarte poprawiają korzenienie roślin, wspomagają gospodarkę wodną i przyspieszają drewnienie pędów.
Pnie drzewek owocowych malujemy wapnem do bielenia drzew. Ale nie w celu poprawy ich estetyki w zimie, ale aby zapobiec pękaniu kory. Biały kolor odbija światło, przez co różnice temperatur nie są tak duże i kora jest mniej narażona na uszkodzenia.

ROŚLINY OZDOBNE
Szkółki roślin ozdobnych w dalszym ciągu stoją dla nas otworem, z szeroką gamą roślin do wyboru. W dalszym ciągu możemy je sadzić do gruntu. Szczególną uwagą cieszą się w tym okresie pięknie kwitnące wrzosy, z których możemy tworzyć romantyczne kompozycje i „dywany” wrzosowe.
Niektóre rośliny m.in. róże i piwonie drzewiaste (chińskie) będzie trzeba okopczykować, tz. przykryć warstwą ziemi wrażliwe na przymrozki miejsca szczepienia. Bardzo wrażliwe na mrozy rośliny możemy dodatkowo owinąć białą agrowłókniną, która zabezpieczy przed niskimi temperaturami.
Jesienią odkwaszamy podłoże, przeznaczone pod przyszłe rabaty, jeżeli sadzone na niej rośliny będą wymagały bardziej obojętnego lub zasadowego odczynu.

ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE
Październik to ostatnia chwila do sadzenia cebulek roślin, kwitnących wiosną. Należy to zrobić do końca października. Podczas zakupów zwracajmy uwagę na stan cebulek, bo może się zdarzyć, że podczas długiego przechowywania w niewłaściwych warunkach, cebule tracą jędrność lub chorują. Warto przed posadzeniem zaprawić na mokro cebule w zaprawie nasiennej T 75 DS/WS. Po sadzeniu cebulek możemy zastosować nawóz mineralny do roślin cebulowych, który podnosi pH gleby, dzięki czemu cebulki mają zapewnione lepsze warunki rozwoju, co wpływa na lepsze przezimowanie.
Wykopujemy cebule, bulwy i kłącza: mieczyków, begonii, dalii, kann, cantedeskii i innych roślin, nie zimujących w gruncie. Po wykopaniu, cebule należy oczyścić, przesuszyć oraz wyeliminować chore okazy. Rozdzielamy także małe cebulki przybyszowe od dużej matecznej – w ten sposób powiększymy kolekcję roślin ozdobnych. Najlepsze do przechowywania przez zimę są przewiewne skrzynki, umieszczone w pomieszczeniach o temperaturze około 5˚C.

TRAWNIK
Trawnik wciąż kosimy, do momentu gdy trawa przestanie rosnąć. Jesienna pielęgnacja trawnika to przede wszystkim wygrabianie opadłych liści, aby pod ciężarem deszczu nie ugniatały trawnika.

dom   DOM

ROŚLINY DOMOWE

Dzień staje się coraz krótszy, a rośliny domowe wchodzą w pewien rodzaj spoczynku zimowego. Spowalnia się ich wegetacja, ale to nie znaczy że nie przestają rosnąć. Ponieważ rośliny domowe pochodzą z cieplejszego klimatu, to stale rosną – wciąż wytwarzają młode pędy, listki, a nawet kwiaty. Dlatego w dalszym ciągu potrzebują dostarczania składników odżywczych, tylko w mniejszych liściach. Do nawożenia roślin w sezonie zimowym używamy nawozu Zimowit forte. Możemy także stosować te same nawozy, z których korzystamy w ciągu roku, ale z mniejszą częstotliwością (na opakowaniu każdego nawozu znajduje się dokładna instrukcja dawkowania w sezonie zimowym).
Ze względu na sezon grzewczy, zima w naszych domach to dość trudny okres dla roślin. Powietrze staje się suche, rośliny szybciej odparowują wodę i podłoże szybciej przesycha. Dlatego kontrolujmy wilgotność podłoża i w razie potrzeby podlewajmy rośliny, ale mniejszymi porcjami wody niż zwykle. Bardzo ważną rzeczą jest zraszanie roślin. Suche powietrze powoduje, że liście roślin mogą stracić jędrność pod wpływem intensywnego parowania.

Zobacz także:

* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Listopad to miesiąc ostatnich porządków. To czas, w którym Złota Polska Jesień może w mgnieniu oka zmienić się w jesień śnieżną i mroźną. Pozwólmy naszym roślinom przejść w stan spoczynku i zadbajmy o nie przed nadejściem zimy.

ogrod   OGRÓD

ROŚLINY OZDOBNE
Rośliny przekorzenione (w doniczkach) możemy wysadzać do gruntu, dopóki nie zamarznie ziemia.

Wrażliwe na niskie temperatury rośliny należy okryć agrowłóknina, słomą, słomianą matą lub stroiszem. Krzewy róż kopczykujemy – obsypujemy ziemią lub torfem, aby chronić miejsca szczepienia i korzenie przed działaniem mrozu.

Gałęzie roślin iglastych o kolumnowym pokroju (jałowce, żywotniki) mogą się odginać, a nawet łamać przy dużych opadach śniegu. Dlatego takie rośliny warto obwiązywać sznurkiem na zimę, aby zachowały swoją kolumnową formę.

Jeśli wystąpiły już opady śniegu, powinniśmy go zrzucić z drzew i krzewów, szczególnie zimozielonych. W ten sposób uchronimy rośliny przed złamaniem pod wpływem ciężaru śniegu.

Owoce niektórych roślin (np. tarnina, jarzębina, berberys, pigwowiec) do celów konsumpcyjnych możemy zbierać po pierwszych przymrozkach.

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE
Gdy opadną wszystkie liście brzoskwini, wygrabiamy je dokładnie oraz wyrzucamy (nie kompostujemy). Wykonujemy oprysk drzewka preparatem Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC. Spowoduje to wyniszczenie zimującego stadium grzyba, wywołującego kędzierzawość liści brzoskwini. Dla uzyskania lepszego efektu oprysk należy jeszcze powtórzyć wiosną, przed wypuszczeniem liści.

Ziemię w obrębie koron drzew i krzewów owocowych możemy spulchnić i wyłożyć na nią warstwę kompostu. Ochronimy w ten sposób korzenie przed przemarznięciem oraz dostarczymy roślinom naturalnego nawozu, długo uwalniającego składniki odżywcze.

Listopad to czas zbioru pigwy. Ale na 4 dni przed przystąpieniem do zbioru dobrze jest zapobiec wielu chorobom grzybowym poprzez oprysk preparatem Switch 62,5 WG, co wydłuży zdolność przechowalniczą tych owoców. Warto pamiętać, że owoce pigwy, zebrane po przymrozkach, mają nieco mniej goryczki.

Przechowywane w piwnicach i spiżarniach owoce należy stale kontrolować i usuwać okazy, wykazujące objawy chorobowe.

WARZYWNIK
Warzywnik po zbiorze warzyw lub miejsce na planowany warzywnik dobrze jest na zimę przekopać, pozostawiając go w tzw. ostrej skibie, czyli bez rozdrabniania dużych brył ziemi. Zabieg ten poprawia strukturę gleby, która lepiej będzie magazynowała wodę i powietrze. Ponadto wymraża większość szkodników glebowych oraz umożliwia ptakom ich wydziobanie.
Po pierwszych przymrozkach możemy przystąpić do zbioru jarmużu oraz brukselki. Dzięki ujemnej temperaturze rośliny te kruszeją i mają mniej goryczki.

TRAWNIK
Zanim spadnie śnieg, wygrabiamy wszystkie opadłe liście i wyrzucamy do kompostownika (jeżeli nie były porażone chorobami). Pozostawienie liści na trawniku zwiększa ryzyko zaduszenia darni pod śiegiem i stwarza warunki do rozwoju chorób grzybowych.

KONSERWACJA SPRZĘTU
Po wykonaniu ostatnich prac w ogrodzie, przeprowadzamy konserwację sprzętu. W narzędziach o napędzie spalinowym wymieniamy oleje oraz wykonujemy przegląd podzespołów. Pozostałe narzędzia, np. sekatory, nożyce, piły, łopatki oraz donice i pojemniki dobrze jest wyczyścić i zdezynfekować. W tym celu przyda nam się mydło potasowe Agrecol lub mydło potasowe czosnkowe Agrecol, które w naturalny sposób odkazi sprzęty. Wyczyszczony sprzęt możemy pozostawić do następnego sezonu.

dom   DOM

ROŚLINY DOMOWE

W miesiącach zimowych ograniczamy podlewanie roślin, bo pobierają one mniej wody. Przelane korzenie roślin, bez braku dostępu powietrza, zaczynają gnić.
Ograniczamy również nawożenie roślin. Możemy zastosować specjalistyczny nawóz zimowy – zimowit,
którego stosowanie nie powoduje ryzyka przenawożenia roślin doniczkowych.
Do odżywiania roślin domowych zastosujmy odżywki Agrecol z serii STRONG. Duży wybór odżywek pozwoli dostosować odpowiednią do potrzeb konkretnej rośliny.
Wskutek suchego powietrza, spowodowanego stałym ocieplaniem pomieszczeń, końcówki liści mogą zasychać. Nieestetyczne brunatne końcówki u niektórych roślin, np. zielistki, możemy obcinać. Zraszanie roślin zapobiega występowaniu takich problemów w przyszłości.

Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu roślin z osiadającego kurzu. Do przecierania liści używamy miękkiej, odstanej i przegotowanej wodą. Niektórzy do tego celu wykorzystują także piwo.

W zimie doskonałym źródłem witamin jest świeża zielenina, która możemy mieć zawsze pod ręką. W tym celu hodujemy zioła, szczypiorek i inne przyprawy, które przydadzą się do celów spożywczych, ale także ozdobią wnętrze mieszkania.
Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z poinsecją (tzw. gwiazdą betlejemską). Aby długo stanowiła ozdobę domu, należy zapewnić jej stale wilgotne podłoże i słoneczne stanowisko.

Zobacz także:

* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Jeśli spadnie śnieg, prace ogrodowe ograniczają się do odśnieżania ścieżek. Ale nie zapominajmy także o drzewach i krzewach – strząsajmy z nich śnieg, pod którym mogą się uginać. Jest jeszcze kilka innych prac w ogrodzie i domu, o których warto pamiętać w trakcie nadchodzącej zimy.

ogrod  OGRÓD

ROŚLINY OZDOBNE

Regularnie sprawdzamy okrycie roślin, zabezpieczające je przed mrozem. W razie potrzeby poprawiamy oraz uzupełniamy ściółkę i poprawiamy wszelkie okrycia.
Zimozielone rośliny, szczególnie te o kolumnowym pokroju, dobrze jest zabezpieczyć przed uszkodzeniami, spowodowanymi ciężkim śniegiem. Rośliny o pokroju kolumnowym dobrze jest obwiązać, aby śnieg nie zniekształcił roślin. Na gałęziach m.in. sosen, świerków, jodeł, ostrokrzewów itp. regularnie strącamy czapy śniegu, ponieważ mogą one połamać gałęzie roślin. Jeżeli już doszło do złamania, ranę należy wyrównać piłą i zabezpieczyć maścią ogrodniczą.
Zdarza się, że podczas ciepłych dni w grudniu zaczną kiełkować niektóre rośliny cebulowe. Zabezpieczeniem dla roślin cebulowych jest śnieg, ale jeżeli go nie ma, warto okryć rośliny liśćmi lub korą.
Ziemię, nie pokrytą jeszcze śniegiem, odkwaszamy stosując wapno ogrodnicze.

Cieszmy się z nadchodzących Świąt! Jeśli chcemy, aby choinka żyła dłużej, kupmy roślinę w donicy. W przypadku choinki ciętej, zastosujmy odżywkę, przedłużającą żywotność roślin.

PODLEWANIE
Jeżeli ziemia jeszcze nie zamarzła, a w grudniu jest mało opadów, należy podlać szczególnie wrażliwe na przesuszenie rośliny zimozielone, m.in. różaneczniki. To samo dotyczy drzew i krzewów, które zostały zasadzone jesienią.
Kiedy temperatura wzrasta powyżej zera należy podlewać rośliny uprawiane w donicach, ponieważ one są szczególnie narażone na utratę wilgoci z gleby.
Jeśli posiadamy szklarnię lub inspekt, dbamy o rośliny pozostawione tam na zimę. Podlewamy je rzadko, ponieważ są w stanie uśpienia i nie nawozimy.

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE
Rośliny posadzone jesienią są narażone na przemarznięcie. Najbardziej wrażliwe są korzenie, dlatego zabezpieczamy je przed przemarznięciem ściółką z liści, kory, czy też kompostu.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, malujemy pnie i grube gałęzie drzewek owocowych wapnem.
Zabieg ten zabezpiecza przed nadmiernym ogrzewaniem roślin, dzięki czemu pozostaną one w spoczynku zimowym. Jeśli soki zaczną krążyć w roślinie w trakcie zimy, mogą powstać rany zgorzelinowe oraz pęknięcia mrozowe. Jeśli gałęzie drzew zarwały się pod ciężarem zalegającego na nich śniegu, ranę wyrównujemy piłą, a następnie smarujemy ją maścią ogrodniczą.
Kontrolujmy stan zebranych plonów, przeznaczonych na przechowywanie. Już jeden porażony owoc czy warzywo może przyczynić się do utraty całych zbiorów, więc regularnie odrzucajmy chore okazy.

NARZĘDZIA OGRODNICZE
Grudzień to dobry czas na konserwację narzędzi ogrodniczych. Czyścimy wszystkie sekatory, nożyce, piły, kosiarki, a także motyki, grabie, łopaty itp. Celem zabiegu jest nie tylko zachowanie czystości, ale także odkażanie narzędzi.
Do czyszczenia dobrze jest wykorzystać mydło potasowe ogrodnicze. Mydłem wyczyścimy również wszelkie pojemniki i doniczki po usuniętych roślinach balkonowych, a także pojemniki służące do przechowywania plonów.
Narzędzia i sprzęt do koszenia ostrzymy, aby były gotowe na kolejny sezon.

ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE
Regularnie sprawdzamy stan przechowywanych bulw oraz cebul. Pod wpływem nadmiernej wilgotności mogą się pojawić choroby grzybowe. Porażone egzemplarze należy bezzwłocznie usuwać.

woda  OCZKA WODNE

W oczku wodnym na głębokości poniżej 80 cm nadal toczy się życie. Jeżeli w zbiorniku wodnym posiadamy rośliny wodne lub ryby, musimy zimą zadbać o dostęp tlenu do wody. Zamontujmy specjalny napowietrzacz czub też zadbajmy, aby tafla lodu miała spękanie, które umożliwi dostęp powietrza.

dzikie_ptaki   DZIKIE PTAKI

Dokarmiamy ptaki, które na zimę zostają z nami w Polsce. Zawieśmy karmniki na balkonie, za oknem lub w ogrodzie. Ptactwa nie należy karmić chlebem oraz inną przetworzoną żywnością. Najbardziej wartościowe i energetyczne są dla nich ziarna zbóż, słonecznik, pestki, niektóre orzechy, itp. Sikorki będą zadowolone, jeżeli powiesimy im słoninkę. Możemy również co pewien czas uzupełniać poidełka dla ptaków, bo zimą ptaki mają duży problem z dostępem do wody, która jest zamarznięta.

dom   DOM

ROŚLINY DOMOWE

W miesiącach zimowych ograniczamy podlewanie roślin, bo pobierają one mniej wody. Przelane korzenie roślin, bez braku dostępu powietrza, zaczynają gnić.
Ograniczamy również nawożenie roślin. Możemy zastosować specjalistyczny nawóz zimowy – zimovit,
którego stosowanie nie powoduje ryzyka przenawożenia roślin doniczkowych.
Do odżywiania roślin domowych zastosujmy odżywki Agrecol z serii STRONG.  Duży wybór odżywek pozwoli dostosować odpowiednią do potrzeb konkretnej rośliny.
Wskutek suchego powietrza, spowodowanego stałym ocieplaniem pomieszczeń, końcówki liści mogą zasychać. Nieestetyczne brunatne końcówki u niektórych roślin, np. zielistki, możemy obcinać. Zraszanie roślin zapobiega występowaniu takich problemów w przyszłości.

Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu roślin z osiadającego kurzu. Do przecierania liści używamy miękkiej, odstanej i przegotowanej wodą. Niektórzy do tego celu wykorzystują także piwo.

W zimie doskonałym źródłem witamin jest świeża zielenina, która możemy mieć zawsze pod ręką. W tym celu hodujemy zioła, szczypiorek i inne przyprawy, które przydadzą się do celów spożywczych, ale także ozdobią wnętrze mieszkania.
Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z poinsecją (tzw. gwiazdą betlejemską). Aby długo stanowiła ozdobę domu, należy zapewnić jej stale wilgotne podłoże i słoneczne stanowisko.

Zobacz także:

Zwiń