Kwiecień

ogrod   OGRÓD

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

Początek kwietnia to ostatni moment na cięcia sanitarne oraz prześwietlające drzew i krzewów owocowych, a także sadzenie z „gołym korzeniem”. Sadzić można do czasu, gdy liście są jeszcze w pąkach. Jeżeli rośliny wypuszczają już listki, należy sadzić tylko te z doniczki.

ROŚLINY OZDOBNE

Sezon na sadzenie roślin ozdobnych rozpoczął się na dobre!
Jeżeli jeszcze nie nawoziliśmy roślin, pamiętajmy, aby zrobić to w kwietniu.
Po przekwitnięciu przycinamy niektóre krzewy, kwitnące wczesną wiosną, np. forsycja, migdałek. Ponadto przycinamy wrzosy, żywopłoty, rośliny iglaste, aby nadać im formę.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, obowiązkowo musimy ściąć trawy ozdobne, by mogły wypuścić świeże liście.
Już widać pierwsze wschodzące pędy bylin kępowych tj. funkii, liliowców, rozchodników, piwonii. To najlepsza pora na rozmnażanie tych roślin przez podział. Po wykopaniu z gruntu dzielimy je, rozcinając np. szpadlem.
Kwiecień to także najlepsza pora na przesadzanie roślin w ogrodzie.

ROŚLINY OZDOBNE I DWULETNIE

W tym momencie najlepiej wysiać do gruntu rośliny o małej wrażliwości na niskie temperatury, tj.: bratki, niezapominajki, lewkonie, lwie paszcze i stokrotki.

ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE

Możemy już zacząć wysadzać wprost do gruntu bardziej odporne na niskie temperatury cebule oraz bulwy. Do tych roślin należą: cantendenskia, mieczyk (gladiolus), jaskier, inkarwilla, lilia.
Rośliny bardziej wrażliwe na spadki temperatur sadzimy na razie do doniczek. Dopiero w drugiej połowie maja przesadzimy je do ogrodu. W ten sposób możemy potraktować: begonię, agapanta, dalię, krokosmię, kannę (paciorecznika), zawilca wieńcowatego.

WYSIEWY I SADZENIE

Wprost do gruntu możemy siać rośliny, które są bardziej odporne na wiosenne chłody. Do takich roślin należą: sałata głowiasta i lodowa, marchew, rzodkiew, rzodkiewka, kalarepa, kalafior, brokuł, kapusta włoska, biała i czerwona, cebula, czosnek, por, buraki oraz groch.
Jeżeli wysiejemy rzodkiewkę i sałatę, wkrótce będziemy cieszyć się nowalijkami.
Czas przygotować grunt pod truskawki w ogrodzie. Na początku miesiąca przygotowujemy grządki i pozostawiamy ziemię, żeby osiadła. Po kilku dniach (lub po lekkim ubiciu ręcznym) sadzimy przygotowane wcześniej sadzonki.

TRAWNIKI

Jeśli nie zaczęliśmy jeszcze zabiegów pielęgnacyjnych na trawniku, możemy zabrać się za to w kwietniu. Szczegółowy schemat postępowania znajdziesz w artykule o kompleksowej pielęgnacji trawnika wiosną.

CHWASTY

Zaczynają pojawiać się pierwsze chwasty. Usuwając je mechanicznie, poprzez ręczne wyrywanie lub pielenie, możemy szybko zapobiec dalszemu rozwojowi i rozmnażaniu się chwastów.
W cieplejsze dni możemy pokusić się o chemiczną walkę z chwastami. Na trawnikach możemy wykorzystać herbicyd Starane Trawniki*, aby zniszczyć chwasty dwuliścienne. Do usuwania mchu ze ścieżek i podjazdów można użyć preparatu Randacol 680 EC*, uważając, aby nie opryskać okolicznych roślin.

SZKODNIKI

Ze snu zimowego budzą się już przędziorki. Jak rozpoznać, że zaczęły żerować na naszych roślinach i jak z nimi walczyć? Polecamy artykuł nt. przędziorka.
Zwróćmy też uwagę, czy nie zaczęły pojawiać się mszyce, np. na różach i drzewach owocowych.

CHOROBY

Jeśli co roku występuje na drzewach parch jabłoni i gruszy, już teraz jest właściwy moment na zabiegi przy użyciu preparatu Miedzian 50 WP*. Brunatną zgniliznę drzew pestkowych występującą na czereśni, śliwie i wiśni, zwalczymy preparatem Signum 33 WG oraz Switch 62,5 WG stosując preparat przed i w pełni kwitnienia.

dom   DOM

ROŚLINY DOMOWE

Obserwujmy pogodę. Gdy temperatury będą sięgały 15°C, możemy zacząć wynosić na zewnątrz rośliny, przechowywane przez zimę w domu lub innym chłodnym pomieszczeniu, tj. fuksje, oleandry, oliwniki, palmy. Szkodniki roślin domowych (mszyce, wełnowce, mączliki, miseczniki, tarczniki), wraz z nadejściem wiosny, budzą się do życia. Możemy je zwalczyć stosując Płyn na mszyce i inne szkodniki.
Wciąż można przesadzać rośliny domowe, które tego wymagają. Duże egzemplarze możemy podzielić na mniejsze.

BALKON

W kwietniu możemy już planować roślinną aranżacje balkonu. Rośliny, które zimowały w pomieszczeniach, np. pelargonie, fuksje, można już wysadzić na balkon. Na balkonie możemy również założyć własny ogródek ziołowy, wysiewając nasiona lub kupując gotowe sadzonki ziół.

ROZSADY

W domu lub w szklarniach wciąż możemy przygotowywać rozsady warzyw, które sprawdzą się zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie (pomidory, papryka).

 

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
Zwiń