Problem z sosną

Witam Panie Adamie,

W załączeniu zdjęcia sosny. Bardzo proszę o pomoc, jak i czym je ratować ( co im się stało ? )
Z góry dziękuję
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

Szanowna Pani,

Uszkodzenia sosny nie powstały w wyniku infekcji choroby lub szkodników a prawdopodobnie w wyniku oddziaływania czynników abiotycznych takich jak: niedobór składników pokarmowych, zbyt dużo wody w podłożu (podtopienie systemu korzeniowego), poparzenie roślin środkiem ochrony roślin, zbyt niska temperatura itp. Uprzejmie proszę o sprawdzenie podłoża wokół korony sosny, wkopując się na głębokość 30-50 cm, ale tak aby nie uszkodzić systemu korzeniowego i sprawdzić czy woda nie zalega. Rośliny iglaste, poza kilkoma wyjątkami nie preferują gleb podmokłych. Na jakiej glebie rosną rośliny?

Panie Adamie,

wykonałam polecenie i aż mi się słabo zrobiło. Wkopałam się trochę głębiej i faktycznie woda stoi. 8 miesięcy temu prowadzone były prace remontowe wzdłuż naszego płotu i robotnicy coś uszkodzili bo od tamtego czasu woda  stoi w zagłębieniach naszej działki. Gleba to glina. Czy są jakieś opryski na sosny ? Co robić ? nie chce stracić sosny, która jest naprawdę wielka.

Szanowna Pani,

Niestety ale opryski na nic w obecnej sytuacji się nie zdadzą. Najpierw trzeba wyeliminować problem stojącej wody. Jeśli to możliwe proszę o wykonanie drenażu, który odprowadzi nadmiar wody z działki. Jeśli nie ma miejsca na drenaż, proszę zawiadomić zarząd gminy o popełnionym błędzie przy pracach które spowodowały podtopienia działki i niech usuną usterkę. Konieczne jest wzmocnienie roślin poprzez zastosowanie nawozów do roślin iglastych ale tylko po usunięciu problemu stagnującej wody na działce.

Pytania i porady